Kalite 4.0 ilkelerinin oluşturulması ve uygulanması

Endüstri 4.0’ın yıkıcı etkilerine karşı kalite yönetimi konusunda hazırlıksız yakalanmamak ve uyum sağlamak amacıyla harekete geçmekte geç kalınmamalıdır...

Kalite ile mükemmelliğe ulaşmak, Endüstri 4.0’ın geleceğini kabullenmek ve içselleştirmek ile mümkündür .Diğer yandan dönüşümü ve büyümeyi mümkün kılmak için kalite ilkelerinden ödün verilmemelidir aksi takdirde şirkette kültür bozulur ve dağılma başlar. 

İnsan

Kalite 4.0 teknolojiden fazlasıdır.Bugün mevcut olan dijital araçlarla kaliteyi yönetmek, bu dijital araçların nasıl uygulayacağını anlamak, kalite yöneticileri için yepyeni bir yoldur fakat dijital dili iyi öğrenmelidir ki bu dili kullanarak şirketteki rolünü “uygulayıcı”dan “yönlendirici”ye yükseltmelidir böylece kuruluşları dijital aksaklıktan üstün performansa doğru yönlendirebilir.

Süreç

İşler otomatikleştikçe kesintisiz süreçlere ihtiyaç artacaktır. Mevcut süreçler değişeceği ve yeni süreçler ve stratejiler uygulanacağı için bir sonraki çalışan jenerasyonunu eğitme gerekliliği, sadece kalite yöneticileri için değil kuruluşlar için de elzem olacaktır. Bu nedenle dijital dönüşüm sürecinde şirketin varlığını sürdürebilmesi için “toplam kalite yönetimi” hayati bir bağlantıdır.

Teknoloji

Teknoloji eskisinden kat be kat hızlı gelişiyor. Süreçler, sistemler, veriler, operasyonlar ve yönetişim gibi şirket katmanları bu hıza ayak uydurmak zorundadır. Daha önce yalnızca büyük kuruluşlar için mevcut olan teknolojiler, artık doğru fikir ve niyete sahip herhangi bir kişiye sınırsız gelişme yeteneği vermektedir çünkü internet ile erişebilirlik seviyesi artmıştır. Kalite yöneticileri, yeni teknolojilerle etkileşim kurarak, bu teknolojik gelişmeleri ve oluşturdukları potansiyel çıktıları anlayarak, bunların nasıl ve ne zaman kullanılacağını belirleyerek “veri analisti” rolünden “veri avcısı” rolüne geçmelidir.

Peki bunu hangi araçlarla yapacağız…

Kalite 4.0 Araçları

Bir kuruluş dijital stratejisini yayarken paydaşlardan direnenler mutlaka olacaktır. Bunun sebebi sektör ve dijital olgunluk seviyesi veya kuruluşa özel sorunlar olabilir. Zamansız, her daim geçerli kalite araç ve ilkelerine ek olarak aşağıdaki Kalite 4.0 araçları, dijital dönüşümü destekleyen sistemleri yayarken ve uygularken bu zorlukları hafifletmek için kaldıraç olarak kullanabileceğiniz örnek araçlardır. Bu araçları öncelikle kaynakları paydaşlara sunmamız ve uygulama konusunda sürekli eğitim gerekmektedir.

Yapay zeka: bilgisayarla görü(computer vision) , dil işleme(language processing), konuşan robotlar ( chatbot), kişisel asistanlar, navigasyon, robotikler, karmaşık kararlar verme.

Büyük veri: MapReduce, Hadoop, Hive ve NoSQL veritabanları gibi altyapılar sunma, veri kaynaklarına daha kolay erişim, süper bilgisayar kullanmak zorunda kalmadan büyük veri kümelerini yönetmek ve analiz etmek için araçlar.

Blockchain: işlemlerin şeffaflığının ve denetlenebilirliğinin artırılması (varlıklar ve bilgiler için)

Derin öğrenme: imaj sınıflandırması, karmaşık örüntü tanıma, zaman serisi tahmini, metin oluşturma, ses ve sanat oluşturma, gerçek video hayali video oluşturma, deneyimsel temelli imajlarla oynama (bir fotoğrafta kaşlarını çatmış bir kişinin gülümsüyor gibi görünmesini sağlamak gibi)

Etkinleştirme teknolojileri: uygun fiyatlı sensörler ve aktüatörler, bulut bilişim sistemleri, açık kaynak yazılım, artırılmış gerçeklik (AR), karma gerçeklik, sanal gerçeklik (VR), Kafka ve Fırtına gibi gibi veri akışı, 5G ağları, IPv6, IoT.

Makine öğrenimi: metin analizi, tavsiye sistemleri, e-posta spam filtreleri, dolandırıcılık algılama, gruplar halinde nesneleri sınıflandırma, tahmin.

Veri bilimi: öngörülerde bulunmak, sınıflandırmalar yapmak, büyük veri kümelerinde örüntüler bulmak, tahminlerde bulunmak için heterojen veri kümelerini bir araya getirme

Kalite 4.0 değer önermeleri

Kalite 4.0 girişimlerinin şirketlere kazandıracağı değer önermeleri altı kategoriye ayrılır:

 • Artırılmış insan zekası sağlar.
 • Karar verme hızını ve kalitesini artırır.
 • Seffaflığı, izlenebilirliği ve denetlenebilirliği geliştirir.
 • Değişiklikleri önceden tahmin eder, ön yargıları ortaya çıkarır, yeni koşullara ve bilgiye uyum sağlayabilir.
 • Sürekli gelişim ve yeni iş modelleri için fırsatları ortaya çıkarmak için ilişkileri, örgütsel sınırları ve “güven” kavramını geliştirir.
 • Öz farkındalık becerilerini geliştirerek öğrenmeyi öğretir.

Gelecek Kalite Yönetcilerinin Yetkinlikleri

Kalite yöneticileri, aşağıdaki alanlarda derin becerilere sahip olurlarsa dijital dönüşüm uygulamalarını yönetmek için mükemmel donatılmış olurlar:

 • Sistem odaklı düşünme
 • Veri odaklı karar verme
 • Örgütsel öğrenme için liderlik
 • Sürekli iyileştirme için süreçler oluşturma
 • Kararların yaşamlar, ilişkiler, topluluklar, refah, sağlık ve genel olarak toplum açısından insanları nasıl etkilediğini anlamak .

Kısacası teknolojiye sahip olmaktan öte teknolojiyi doğru kullanmak olduğunu benimsersek geri kalan herşey kolaylıkla yerine oturacaktır.

Kaynak: The role of mixed reality yazısı, https://investigationsquality.com/2020/02/12/the-role-of-mixed-reality-in-quality-4-0/ adresinden bulundu.

Bolatan, G. (2020). “Kalite 4.0”, Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, No. 21, ss. 437-445

Zonnenshain, A. Ve Kennet, S. (2020). “Quality 4.0—the challenging future of quality engineering”, Quality Engineering Journal , ss.1-13

Özsoylu,A. (2017). “Endüsrti 4.0”, Çukurova Üniversitesi İİBF Dergisi , Cilt.21, No.1, ss.41-64

Bu sitede yayımlanan yazılı ve görsel içerikler Özgen Tükel tarafından özel olarak yazılmış ve kaydedilmiştir , her hakkı saklıdır. Yönetim ve eğitim danışmanlığı için iletişime geçiniz.

kalitemeraklisi tarafından yayımlandı

www.kalitemeraklisi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s