Kalite 4.0 nedir ?

Teknolojik büyümenin üretim kalitesinde iyileştirmelere neden olacağı düşünülebilir. Ama birçok durumda tam tersi söz konusudur…

Endüstri 4.0 ile sistemler karmaşık hale gelmiştir çünkü entegrasyon birden çok kaynağa yayılmıştır. Dolayısıyla ister ilaç üreticisi ister çikolatalı gofret veya otomotiv motorları üretiyor olalım, kalitesizliğin maliyeti hiç olmadığı kadar yüksek olacaktır. Endüstri 4.0 ‘ın bileşenlerinde oluşan en küçük bir etken, üreticilerin üretim kalitesini sağlamayı her zamankinden daha zorlu hale getirecektir. Örneğin verilerin kalitesini düşünelim. Bir algoritma, yapay zeka veya makine öğrenimi kullanıyor olduğumuzu varsayalım. Veriler eksik, yanlış veya alakasız kısımları tanımlanmış, değiştirilmiş veya silinmiş olsun. Eğer kullanılan veriler kusurlu ise, analiz edilen bilgiler ve bu sonuca göre alınacak kararların kusurlu olacağı kesindir. Makine öğrenmesi ile yanlış tecrübelenen cihaz bu kusuru “standart” hale getirecektir. Demek ki istenen kalite seviyesinde yapay zeka veya makine öğrenimi için ilerlemeye devam etmek için, algoritmaları ve kararları yönlendiren veriler yüksek kalitede olmalıdır. Veriler güvenilir olamazsa, verilerden elde edilen bilgilere nasıl güvenilebilir?

Photo by Pixabay on Pexels.com

Tam bu noktada kalite, şirket gündemlerinde bir öncelik olarak yerini alıyor çünkü endüstri 4.0 üretim büyüklüğü ve ürün/hizmet çeşitliliği üzerinde büyük bir etki yaratıyor.Dolayısıyla yeni teknolojilerin “temiz veri” gibi yeni kalite gerekliliklerini karşılamak için kullanılması gelişimin doğası gereğidir. Böylece “Kalite 4.0” sanayide yeni bir odak noktası tanımlamak için kullanılan bir terim olarak ortaya çıkmıştır. Kalite 4.0, Endüstri 4.0 gibi teknoloji veya etkinliği tanımlayan kapalı uçlu bir terim değildir. Kalite 4.0, sadece üretimin çıktı adedine ve maliyete yaklaşımı değil, ürünün kalitesine, ürünü sarmalayan hizmet ekosistemi dahil sürecin kalitesine bütünsel veri odaklı yaklaşımı tanımlar. ”4.0” Endüstri 4.0’a bir göndermedir çünkü kalite yönetim sistemleri, makine öğrenme algoritmaları, yapay sinir ağları, nesnelerin interneti vb. dijital teknolojiler ile artık direkt ilişkilidir .

Kalitenin “4.0” tarifi

Doğru,kaliteyi geliştirmek için tüm endüstri 4.0 bileşenleri birer teknolojik kaldıraçtır. Yeni teknolojileri göz ardı ederek geçmiş modellerle işletmeleri yönetmek, akıntıya karşı kürek çekmek olur. Bu kapsamda toplam kalitenin tanımında yer alan “kurumları nitelikli insanlarla yönetmek” anlayışı 21. yüzyılda değişmiştir ve modern tanım “dijital teknolojileri bilen ve kullanan, nitelikli insanlarla süreçleri yönetmek” olarak geliştirilerek rekabet avantajına odaklanılacaktır. Makine öğrenimi, yapay zeka, bağlı cihazlar ve işlemler, sosyal medya ve blok zincir gibi yeni işbirliği biçimleri, büyük veri, bulut bilişim ve artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi yeni uygulamalar kalite çalışmalarını şekillendirecektir. Dolayısıyla kalite çalışmalarında geleneksel yöntemlerin ötesine geçilmelidir. İyi tanımlanmış iş süreçleri, sistem entegrasyonları ve potansiyel teknik karmaşıklık sayısındaki artış nedeniyle mükemmel kalite politikalarına gerek olacaktır.

Kalite profesyonelleri için yeni dijital akıl çağında, Endüstri 4.0 ‘ın önceliklerini ve yöntemlerini bilmek önemlidir çünkü bunun üretime, genişletilmiş tedarik zincirine ve kalite yönetim sistemine olan etkilerini anlamak gereklidir.

Kaynak: Gümüşoğlu, Ş. (2019). “Bilimsel Yaklaşımlarla Değişim, Dönüşüm ve Kalite 4.0”, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, Cilt.33, No.2, ss. 543-568

Bu sitede yayımlanan yazılı ve görsel içerikler Özgen Tükel tarafından özel olarak yazılmış ve kaydedilmiştir , her hakkı saklıdır. Yönetim ve eğitim danışmanlığı için iletişime geçiniz.

kalitemeraklisi tarafından yayımlandı

www.kalitemeraklisi.com

Kalite 4.0 nedir ?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s