İlham alabileceğimiz bazı kalite meraklıları

Tecrübe sayfalarca yazabileceğim bir konu ….

İlk sokağa oyun oynamaya çıktığımız andan itibaren öğrendiğimiz tecrübe ve bilgi birikimini düşünün .Bunu kazanmak için yıllar vermemiz gerekti değil mi? İşte tam bu noktada sınırsız kaynağımız olan “biyografik eserler” bizim için bulunmaz hazinedir . Çünkü biyografi, sahibinin tüm tecrübesini ve birikimini kullanır. Dolayısıyla küresel etki yaratmış insanların hayat hikayeleri, biz toplam kalite profesyonellerine de ilham kaynağı olacaktır. Yaşadıkları tecrübeleri yaşayarak öğrenecek zamanımız olmadığı kesin! Tekrar hayatımızı verip aynı şeyleri tecrübe etmeye gerek var mı? Bu durumda yolumuzu aydınlatan bu kişilerin hayatlarına -biyografi ve eserlerini okuyarak- dahil olmak kim istemez ki? Hatta sahip oldukları “onurlandırılmış” tecrübeleri,sadece 100-300 sayfa okuyarak öğrendiğimizi düşünün...

Modern kalite endüstrisinin birçok yaratıcısı, Amerikan Kalite Topluluğu tarafından onursal üye statüsü almıştır. Onursal üyelik, dünya çapında toplam kalite yönetim sistemlerine veya ilgili bilimlerine seçkin hizmet vermiş kişilere bahşedilen en yüksek üyelik derecesidir. Bu kişilerin en az 10 üye tarafından aday gösterilmesi ve ödülün yönetim kurulu tarafından oy birliğiyle onaylanması gerekir.

Geçmişten Günümüze Onursal Üyeler

Walter A. Shewhart, istatistiksel kalite kontrolün yaratıcısı olarak bilinir.1946 yılında topluluğun kurulmasından bir yıl sonra, 1947 yılında ilk onursal üye seçilen kişidir. İki yıl sonra, George D. Edwards,topluluğun ikinci onursal üyesi oldu.

Sonrasında , Martin A. Brumbaugh, Endüstriyel Kalite Kontrol dergisinin kurucusu ve ilk editörü, 1960 yılında seçildi. Yeni onursal üyelerden oluşan üçlü 1965 yılında seçildi; Simon Collier, örnekleme ile ilgili yaptığı çalışmalarla, Harold F. Dodge ve bir nesil uygulamalı istatistilçilerin akıl hocası ,Mason E. Wescott.

Kalite kontrolün en büyük öğreticilerinden Eugene L. Grant ve PUKÖ döngüsünün yaratıcısı sevgili W. Edwards Deming, , 1970 yılında listeye eklendi.

Harold F.Dodge ile yakından ilişkili eğitimci Harry G. Romig , “toplam kalite kontrolü” ile adı eş anlamlı olan Armand V. Feigenbaum ve özellikle Japon kalite sisteminin oluşturulmasına yardımcı olan Kaoru Ishikawa 1986 yılında Onursal üye oldu.

Seçkin eğitimci William A. Golomski, 1992 yılında onurlandırıldı. Dorian Shainin ve istatistikçi George E.P. Box 1996 yılında listeye eklendi. Kaliteyi artırmak ve maliyetleri azaltmak için metodoloji geliştiren Genichi Taguchi 1997 yılında ve yazar- eğitimci J. Stuart Hunter 1998 yılında onursal üye oldu.

“Sıfır hata” kavramını teşvik eden ve kaliteyi ihtiyaçlara uygunluk olarak tanımlaması konusunda efsane olan Philip B. Crosby 2001 yılında onursal üyelik elde etti. Bir sonraki ilave üye Dr Lloyd S. Nelson’dir. 2003 yılında onurlandırılmıştır. Journal of Quality Technology dergisinin kurucusu ve editörüdür. 2004 yılında Dr. Frank M. Gryna ve Dr. John D. Hromi topluluğun onursal üyeleri oldular. Dr Gryna , “Juran’ın Kalite Planlama ve Analiz” eserinde Dr Joseph Juran’a ortak yazar olarak bilinir. Dr. Hromi, uygulamalı istatistik ilke ve teknikleri konusunda bir uygulayıcı, eğitimci ve kalite yönetimi danışmanı olarak herkese rol model olmuştur. Dr. Yoshio Kondo, 2005’te listeye onursal üye olarak katıldı. Dr. Kondo, insan motivasyonu ve toplam kalite yönetimi alanlarında bir düşünce lideri olarak global kalite topluluğuna yaptığı olağanüstü katkılar ve dünya çapında kalitenin tanıtımına olan örnek çabalarıyla tanındı. Dr Yoji Akao Kasım 2009 yılında onursal üye olarak değerli meslektaşları arasına katıldı. Dr. Akao, Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) ve Hoshin Kanri üzerine yazdığı kitaplarla tanınmaktadır.

Dr. Douglas C. Montgomery, 2013’te ASQ onursal üyeliğini elde etti. Dr. Montgomery, regresyon analizi, tasarlanmış deney, süreç izleme ve kontrol, mühendislik istatistikleri ve tepki yüzeyi yöntemleri üzerine küresel etki yaratan kitapları ve makaleleri ile bilinmektedir. Dr. Noriaki Kano, 2014’te topluluğa onursal üye olarak katıldı. Dr. Kano, “Çekici Kalite” kavramını yani Kano Modeli’ni ortaya atan isim olarak bilinmektedir.Ayrıca 2014 yılında diğer onursal üye Mary Jean Ryan oldu. Kalitenin sağlık hizmetleri için vazgeçilmez olduğu konusunda tüm dünyaya ilham vermiştir. Dr. G. Geoffrey Vining 2017’de ve Dr. Marcos E.J. Bertin 2018’de onursal üye seçildi. H. James Harrington ve A. Blanton Godfrey 2019’da onursal üye oldular. A. Blanton Godfrey, dünya çapında istatistiksel yöntemler ve güvenilir problem çözme metodolojilerinin geliştirilmesi ve kalite yönetimi kavramları ve en iyi uygulamalarını öğretme konusunda tanındı. H. James Harrington, dünya çapında pratik kalite metodolojileri ve iş süreci geliştirme kavramlarının uygulanmasında üstün bir vizyoner olarak bilinmektedir.

Değerli kalite meraklısı, aslında bu sadece bir liste… İlerleyen yazılarımda Deming Ödülü vs. ile onurlandırılmaya hak kazanan diğer müthiş kalite meraklılarından da bahsedeceğim. Bu yazıdaki tek amacım ilham alabileceğimiz bazı kalite meraklılarını sunmak…çünkü “tecrübe” önemli birşeydir!

Böylece bu güzel insanların nasıl başardığını ve nasıl bir yol izlediğini görür ve kendi yolumuzu çizmeye başlarız. Kendimize rol model seçerek ona uymaya çalışır yaptığı yanlışları tekrarlamayız. Ve bu, başarımızı garantileyen “kişiye özel bir avantaj” olacaktır.

Kaynak: Honorary members , https://asq.org/about-asq/honorary-members sitesinden alınmıştır.

Bu sitede yayımlanan yazılı ve görsel içerikler Özgen Tükel tarafından özel olarak yazılmış ve kaydedilmiştir , her hakkı saklıdır. Yönetim ve eğitim danışmanlığı için iletişime geçiniz.

kalitemeraklisi tarafından yayımlandı

www.kalitemeraklisi.com